⏰ Po wykonaniu złożonych prac analitycznych opracowujemy dla kontrahentów plan naprawczy. Plan naprawczy budowany jest na podstawie dostępnych zasobów przy użyciu dopasowanych do potrzeb klienta narzędzi oraz metodyk. W planie naprawczym często proponujemy proste i skuteczne rozwiązania. Takie rozwiązania często wywołują szok i niedowierzanie kadry zarządzającej kontrahenta.
🔴 Powodem tego zaskoczenia jest ukryte ludzkim przekonaniem preferującym rozwiązania efektownie wyglądające, zamiast efektywne!
💡 Wykonana żmudna praca analityczna wg powtarzalnego schematu wsparta rzetelną wiedzą oraz talentami zespołu ma za zadanie przedstawić najlepsze realne do wykonania rozwiązania przez tę organizację.
W tym celu maksymalnego wykorzystania sytuacji oraz rozwiązywania problemów korzystamy z osiągnięć teorii prostych reguł, których podstawą jest:
👉 Reguły powinny być konkretne i łatwe do zrozumienia, niezależnie od złożoności wykonywanych analiz i bogactwa danych.
👉 Reguły powinny być definiowane i testowane przez użytkowników oraz wykorzystywać doświadczenia managerów.
👉 Reguły powinny ewoluować i dostosować się do sytuacji.
🔴 Poniżej przedstawiam praktyczne „proste reguły” wdrożone u kontrahentów w celu rozwiązania konkretnych problemów:
1) Zbyt długi czas realizacji zamówienia klienta przekłada się na „utraconą sprzedaż” i mniejsze zyski.
2) Wysoka ilość nieobecnych pracowników produkcyjnych z powodu L-4, uniemożliwia terminową realizację zamówień oraz generuję wysokie straty produkcyjne
3) Utrata płynności finansowej
❓ Przyczyna pozorna
1) Niska wydajność produkcji.
2) Niewystarczająca liczba zatrudnionych pracowników.
3) Niska sprzedaż i kapitał obrotowy
❓ Przyczyna źródłowa
1) Niezgodność stanów magazynowych i stanów w systemie ERP, uniemożliwia start produkcji w zaplanowanym czasie z powodu braku surowca.
2) Częste zmiany grafiku i reagowanie na niedobry pracowników uniemożliwia ich prawidłowe funkcjonowanie w życiu prywatnym.
3) Duże kwoty niespłaconych należności przez kontrahentów
💡 Wdrożona reguła
1) Każdy ruch materiałów od przyjęcia surowca do wydania produktu musi być udokumentowany w systemie ERP i w wersji „papierowej”
2) Wyznaczono pracowników dyżurujących w domu pod telefonem. Kierownik produkcji może, ściągnąć do zakładu tylko pracowników „dyżurujących”
3) Nie przyjmujemy zamówienia klienta, który ma co najmniej dwie nieopłacone faktury
Efekt:
1) Redukcja czasu dostaw dla klientów o czas zamówienia „brakujących surowców” tj. Średnio z trzech tygodni na tydzień i zwiększenie sprzedaży.
2) Zmniejszenie absencji pracowniczej o 10% i rotacji personelu etatowego.
3) Zmniejszenie windykowanych należności o 80% i poprawa płynności
👏 Dzięki prostocie reguł, było możliwe ich wdrożenie i egzekwowanie na każdym szczeblu organizacji, co przełożyło się na trwałe efekty.
💼 Jako interim manager i doradca biznesowy, jestem gotowy pomóc w uzdrawianiu i transformacji Twojego przedsiębiorstwa.